Najbliższa wysyłka paczek: poniedziałek o 18:30
365 dni na zwrot!
Porady techniczne

Jaki podest wybrać?

Wybór podestu to z reguły dosyć prosta sprawa. Ważne, aby wybrać podest, który będzie pasował do innych części takich jak: koła, łożyska sterowe czy też system kompresji.

Podest a koła

W opisie każdego podestu na stronie naszego sklepu znajdziesz informację, do jakiej średnicy oraz szerokości kół jest on przystosowany, np. do podestu przystosowanego pod koła 110mm x 24mm, nie uda się zamontować kółka 120mm x 24mm.

Zobacz również:
Podest z kołem

Podest a stery

Wszystkie podesty hulajnogowe na naszej stronie są przystosowane pod stery zintegrowane. Jeżeli w hulajnodze, w której chcesz wymienić podest są stery niezintegrowane, niestety nie będzie on pasował.

Zobacz również: Stery

System kompresji

Musisz zwrócić uwagę na wysokość główki / długość komina, aby podest pasował pod system kompresji. W tym celu należy obliczyć, ile widelec będzie wystawał z podestu, który planujesz kupić. Jeżeli posiadasz widelec o długości 160mm, a wysokość główki podestu, który chcesz kupić wynosi 110mm, to widelec będzie wystawał 5cm ponad podest. Od tej długości trzeba odjąć jeszcze 0,5cm, które należy poświęcić na tzw. „top cap” łożysk sterowych. Widelec wystaje dokładnie 4,5cm.

ICS

Jeżeli posiadasz system kompresji ICS to twój widelec powinien wystawać minimalnie 5cm zaś maksymalnie 6cm z podestu.

Widelce ICS w naszym sklepie

SCS

W systemie kompresji SCS widelec powinien wystawać ponad główkę podestu około 3,5cm – 4cm. Jeżeli widelec wystaje więcej, można zastosować podkładkę pod zacisk w rozmiarach 5mm, 10mm i 20mm. Widelec z założoną podkładką może wystawać 4cm – 6cm.

Widelce SCS w naszym sklepie

IHC

W systemie kompresji IHC widelec powinien wystawać ponad główkę podestu 5,5cm – 7,5cm. Jest to uzależnione od shima, który trzeba założyć na widelec, aby ścisnąć system kompresji. Należy zastosować o 1cm dłuższy shim od długości, na jaką wystaje widelec z podestu.

Widelce IHC w naszym sklepie

HIC

W systemie kompresji HIC widelec powinien wystawać ponad główkę podestu 4,5cm – 7cm. Jest to uzależnione od shima, który trzeba założyć na widelec, aby ścisnąć system kompresji. Należy zastosować o 1cm dłuższy shim od długości, na jaką wystaje widelec z podestu.

Widelce HIC w naszym sklepie

Question Box

Niestety nie. Najczęściej lekkie podesty są mniej wytrzymałe. Jest to spowodowane zastosowaniem mniejszej ilości materiału do ich produkcji. Plusem przemawiającym na korzyść lekkich decków jest fakt, że zdecydowanie prościej i szybciej jesteś w stanie wykonywać tricki w powietrzu.

Podest ten to najczęściej duża platforma, która posiada zakończenia typu boxed (kwadratowe). Aktualnie produkowane podesty streetowe wyróżnia duża waga, płaska platforma od spodu oraz duża wytrzymałość. Tego typu podesty przystosowane są do zjeżdżania po murkach, rurkach itp. Pamiętaj, że nie grindując na krawężnikach, przedłużasz żywotność swojego podestu.

Jest to podest posiadający zakończenia typu cut (ścięte). Podesty parkowe wyróżnia niska waga, niewielkie rozmiary oraz mniejsza wytrzymałość. Tego typu podesty przystosowane są do wykonywania ewolucji w powietrzu. Lądując prosto i równo na dwa koła przedłużasz żywotność podestu.