Najbliższa wysyłka paczek: dziś o 18:30
365 dni na zwrot!
Porady techniczne

Jakie koła?

Koła do hulajnogi sprzedawane są w parach lub pojedynczo. Większość z nich ma zamontowane łożyska i tuleję wewnętrzną. Wszystkie koła posiadają cztery istotne cechy techniczne:

  • Średnica koła - oscyluje w przedziale 100mm - 125mm. Najpopularniejsze to 110mm.
  • Szerokość koła - oscyluje w przedziale 24mm - 30mm. Najpopularniejsze to 24mm.
  • Twardość gumy - oscyluje w przedziale 80A - 88A (im większa liczba, tym guma jest twardsza). Twardsza guma pozwala na szybszą jazdę, natomiast miękka zwiększa przyczepność.
  • Rodzaj rdzenia - Full Core (pełne w środku) / Hollow Core (puste w środku) / Spoked Core (szprychowe)

Jeżeli planujesz zakup nowych kół, musisz się upewnić, że będą one odpowiednie do Twojej hulajnogi. Sprawdź, do jakich kół przystosowany jest widelec oraz podest. Najważniejszymi parametrami, na które powinieneś zwrócić uwagę to średnica oraz szerokość koła. Jeżeli widelec lub podest przystosowany jest pod koła 110mm, to bez problemu założysz do niego koła 100mm, lecz nie założysz do niego kół 120mm. To samo tyczy się szerokości. Twardość kół, którą wybieramy, jest zależna jedynie od naszych osobistych preferencji.

Koła w naszym sklepie

Question Box

Na wytrzymałość kół bardzo rzadko wpływa ich waga. Na tym samym poziomie jakościowym znajdziesz koła ciężkie, jak i lekkie.

Twardość gumy kół dobiera się według osobistych preferencji. Miękkie koła (85A - 87A) posiadają większą przyczepność, lecz zdecydowanie szybciej się ścierają. Lądowanie na takich kołach jest zdecydowanie przyjemniejsze. Twarde koła (88A+) są dokładną odwrotnością. Posiadają zdecydowanie mniejszą przyczepność, lecz nie ścierają się tak szybko. Lądowanie na takich kołach jest dużo bardziej odczuwalne.

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Różnice między rodzajami kół:

  • Spoked - koła średniej wagi, tzw. szprychowe;
  • Full Core - koła najcięższe, pełne w środku;
  • Hollow Core - koła najlżejsze, puste w środku.

Jakość łożysk definiowana jest poprzez określenie klasy ABEC. Im wyższa liczba widnieje obok oznaczenia, tym szybsze jest łożysko.